Po co nam staza?
Pobieranie krwi należy do najczęściej wykonywanych zabiegów i jest stosunkowo prostym zabiegiem, nie powodującym działań niepożądanych, chociaż mogą przydażyć się np. sińće w miejscu wkłucia. Oprócz igły, probówki, gazika, niezbędna do wykonania pobrania krwi okazuje się staza. W jaki sposób jest wykorzystywany ten niewielki i niepozorny element wyposażenia gabinetu? Czym różni się staza automatyczna od jednorazowej i którą lepiej stosować? Spróbujemy przedstawić to w tym artykule.



W jakim celu używa się stazy?


Staza zostaje wykorzystana przed wykonaniem wkłucia do żyły w celu pobrania krwi do badań. Najczęściej wykonuje się wkłucie do żyły w okolicy łokcia. Osoba wykonująca wkłucie, zakłada stazę na odległość ok. 7-10 cm powyżej wybranego miejsca wkłucia. Ucisk ma na celu wywołanie wziększonego przepływu krwii wewnątrz żyły i uwidocznienie jej pod skórą pacjenta. Aby spotęgować to zjawisko, często pacjent proszony jest o zaciskanie pięści. Czasami stosuje się również ciepłe okłady, w przypadku trudno wykrywalnych żył. Można również wykonać delikatne poklepywanie żyły. Przed wykonaniem wkłucia, należy zdecynfekować skórę np. gazikiem. Po nakłuciu żyły i pojawieniu się krwi wewnątrz probówki należy zwolnić stazę. Należy pamiętać, że zbyt długi ucisk może doprowadzić do komplikacji związanych ze zbyt długotrwałym zastojem żylnym. 


Staza jednorazowa czy wielokrotnego użytku? 


W wielu przypadkach personel medyczny staje przed decyzją, czy używać materiałów i wyposażenia jednorazowego, czy wielokrotnego użytku. Również w przypadku stazy mamy do czynienia z dwoma rodzajami. Choć z pozoru ryzyko ewentualnego zakażenia w jej przyapdku jest niewielkie, również staza powinna być dezynfekowana. Należy do tego celu użyć odpowiedniego preparatu, np. delikatnej dla materiału chusteczki. Stazę jednorazową po użyciu należy bezwględnie umieścić w pojemniku na odpady medyczne

Warto pamiętać, że stazy wielokrotnego użytku są łatwiejsze w obsłudze, ponieważ nie ma konieczności zawiązywania jej na ramieniu pacjenta. Posiadają mechanizm łatwego zapinania i zwalniania, dzięki czemu można ją obsługiwać nawet jedną ręką. Pozwoli to nie tylko zapewnić szybsze działanie, ale również wziększyć poczucie bezpieczeństwa i komfortu pacjenta. 


Staza taktyczna


Nie tylko przy pobieraniu krwi używa się stazy. Również w przypadku nagłej utraty dużej ilości krwii, można wykorzystać stazę w celu zablokowania przepływu krwi i zmniejszenie ilości jej utraty, przez dociśnienięcie naczyń krwionośnych do kości. Szczególnym rodzajem staz są stazy taktyczne CAT, które są również stosowane przez służy ratunkowowe, policję, wojsko czy straż pożarną.


NIezależnie od wyboru rodzaju stazy stosowanej przy pobieraniu krwi, kluczowa jest dbałość o samopoczucie pacjetna. Właściwa opieka w czasie zabiegu oraz odpowiednie zalecenia po wykonaniu zabiegu pomogą pacjentowi szybko wrócić do codziennych czynności. Warto pamiętać, aby po zabezpieczeniu miejsca wkłucia kompresem i plastrem pacjent nie zginał ręki. Wbrew powszechnym przekonaniom nie pomoże to krzepnięciu, a dodatkowo narazi pacjenta na powstanie bolesnego sińca.