Lateks, nitryl czy winyl? Co wybrać?
Nie tylko w obszarze medyczny, często konieczne jest stosowanie rękawic ochronnych. Oprócz szerokiej gamy kolorów i rozmiarów, mogą to być rękawice wykonane z różnych materiałów, a przez to posiadające różne właściwości. Na jakie powinniśmy się zdecydować, to zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Sprawdźmy jakie rękawiczki możemy znaleźć aktualnie na rynku i czym się różnią. 

Rękawice lateksowe

To najbardziej popularny rodzaj rękawic ochronnych, diagnostycznych i chirurgicznych dostępnych na rynku. Od lat są z powodzeniem stosowane w różnych dziedzinach życia, szczególnie w medycynie. Zapobiegają przenoszeniu się wirusów, bakterii i innych patogenów i stanowią doskonała ochronę. Są elastyczne, bardzo wytrzymałe i świetnie przylegają do dłoni, dlatego przez wielu ludzi są nazywane „drugą skórą”. Z drugiej strony, nie każda skóra czuje się w ich towarzystwie doskonale. Są wykonane z naturalnego kauczuku, co może powodować reakcje alergiczne, m.in. swędzenie, pieczenie, wysypki i obrzęki dłoni. Osoby uczulone na  lateks, nie powinny ich stosować.  Rękawice lateksowe najczęściej będą występowały w kolorze białym, ale są również spotykane np. miętowe lub grantowe. 

Rękawiczki lateksowe mogą być w wersji bezpudowej, lub pudrowanej - dla łatwiejszego zakładania i zdejmowania. 

Rękawice nitrylowe

Rękawice nitrylowe są wykonywane z kauczuku syntetycznego, dzięki czemu nie powodują uczuleń. Co więcej, w porównaniu z rękawicami lateksowymi są bardziej trwałe bardziej odporne na przebicie, niskie temperatury czy uszkodzenia mechaniczne. Są jednak mniej elastyczne i rozciągliwe. Jednocześnie zapewniają swobodę i precyzję ruchów. Rękawice nitrylowe zachowują podobną odporność na przenikanie patogenów, a do tego lepiej chronią przed substancjami chemicznymi. 

Dodatkowym atutem rękawic nitrylowych jest szeroka gama kolorystyczna. Chociaż najczęściej trafiamy na rękawiczki niebieskie, bez trudu kupimy nitryle czarne, zielone, różowe czy białe. Ciekawym rozwiązaniem, np. w gabinecie pediatrycznym, mogą być rękawiczki tutti frutti. Kupując 1 opakowanie otrzymujemy 12 par rękawiczek żółtych, 12 par zielonych, 12 par różowych i 12 par pomarańczowych. 

Wsród rękawiczek nitrylowych możemy również znaleźć rękawice z dodatkiem substancji nawilżających i regenerujących, np. koloidalnym wyciągiem z owsa. Oprócz właściwości ochronnych, takie rękawice poprawią kondycję skóry oraz pomogą w leczeniu ew. objawów stanu zapalnego czy obrzęku. 

Rękawice winylowe

Rękawiczki winylowe są wykonane z polichlorku winylu (PVC). Są one korzystną cenowo alternatywą dla rękawic lateksowych i nitrylowych. Są jednak mniej elastyczne, mniej wytrzymałe mechanicznie i lepiej sprawdzają się w środowisku o niskim ryzyku zakażeń, Oferują podstawową ochronę przez zanieczyszczeniami i patogenami. Znacznie lepiej, w porównaniu do rękawic lateksowych chronią przed substancjami tłuszczowymi.  Posiadają też luźniejszy krój, swobodnie leżą na dłoniach, nie przylegają ściśle do skóry i nie przyklejają się. Dzięki temu mogą być dobrym wyborem dla osób u których łatwo powstają odparzenia. Podobnie jak rękawice nitrylowe, winyle nie powodują reakcji alergicznych. 

Są dostępne w wersji pudrowanej i bezpudowej, jednak same w sobie nie przyklejają się do skóry, dzięki czemu nawet brak środka pudrującego nie utrudnia zakładania i ściągania rękawic winylowych.

A może tak hybryda?

Nowością na rynku są rękawice hybrydowe (winylowo-nitrylowe). Z powodzeniem chronią przed mikroorganizmami, nie powodują reakcji alergicznych i są wykonane z  ekologicznego surowca - termoplastycznego polimeru. Świetnie dopasowują się do dłoni, są miękkie i elastyczne oraz podobnie jak rękawice winylowe nie opinają dłoni. Wewnętrzna pokrywa z poliuretanu zapewnia łatwe zakładanie i zdejmowanie nawet w przypadku wilgotnych dłoni. Chronią przez mikroorganizmami, substancjami chemicznymi czy rozpuszczalnikami. Nie należy ich jednak stosować w środowisku tłustym. 

Przedstawiliśmy aktualnie dostępne rodzaje rękawic ochronnych. Ostateczna decyzja należy jednak do użytkownika. Aby dokonać najlepszego dla siebie wyboru, należy wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy, poziom ryzyka zakażenia a także osobiste preferencje i ewentualnie uczulenie na lateks. W niektórych przypadkach, np. w chirurgii konieczne będzie zastosowanie rękawiczek sterylnych! Każda para jest wtedy w jałowym opakowaniu, po to aby chronić zarówno lekarza jak i pacjenta przed ewentualnym zakażeniem.