Jaki wybrać fotel ginekologiczny?
Wybór odpowiedniego fotela ginekologicznego może wydawać się dużym wyzwaniem, ale jest kluczowy dla zapewnienia odpowiedniej funkcjonalności, ergonomii pracy oraz właściwego komfortu zarówno dla pacjentki, jak i dla lekarza. Na rynku znajdziemy wiele propozycji różniących się wieloma aspektami. Spróbujmy przeanalizować kilka kluczowych cech, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze fotela ginekologicznego.


Funkcje fotela


Przed dokonaniem wyboru fotela należy przemyśleć do czego będzie wykorzystywany, jakie zabiegi będą na nim wykonywane. Dzięki temu można się dowiedzieć, jakich funkcji będziemy potrzebować, a z jakich mozemy zrezygnować. Jedną z najważniejszych funkcji jest regulacja wysokości i oparcia. P
owinna ona być płynna i umożliwiać dostosowanie do różnych wzrostów pacjentek oraz wygodnej pracy lekarza. Regulowane oparcie pozwala zająć pacjentce wygodną pozycję w czasie badania co znacząco poprawia jej komfort. Regulacja może odbywać się hydraulicznie lub zupełnie bezwysiłkowo - elektrycznie. Są również fotele ze stała wysokością - bez możliwości regulacji i ich atutem może być niska cena. 

Nawet jeżeli fotel będzie znajdował się tyko w jednym pomieszczeniu, warto rozważyć zakup wersji z kołami z bokadą, aby mieć możliwość szybkiego i łatwego przemieszczania mebla. 


Ergonomia


Fotel powinien być dostosowany do anatomicznej budowy kobiecego ciała, tak by zmniejszyć uczucie dyskomfortu pacjentki. Pomagają w tym m.in. regulowane i dobrze wyprofilowane podłokietniki. Dodatkowym atutem mogą być odpowiednio wyprofilowane podkolanniki. Powinny być stabilne i ergonomiczne, aby zapewnić wygodę i poczucie bezpieczeństwa pacjentki. Dobrze wyprofilowane podparcie pleców, zmniejsza nacisk na kręgosłup. Właściwa pozycja pacjentki poprawia również komort pracy lekarza w czasie badania i może korzystnie wpływać na jego zmęczenie w czasie pracy. 

Podobnie tapicerka, powinna być odpowiednio wypełniona, aby zachowywać właściwą elastyczność i miękkość. Odpowienie pokrycie wierzchnie musi być łatwe w utrzymaniu czystości i dezynfekcji, tak aby zapewniać bezpieczeństwo każdej kolejnej pacjentce. Czasami warto wydać nieco więcej pieniędzy, aby otrzymać np. tapicerkę pokrytą jonami srebra, zapewniającą lepszą ochronę przed drobnoustrojami. 

Fotel może być również wyposażony w dodatkowe funkcjonalności, takie jak uchwyty na narzędzia, lampy czy stoliki boczne, miski. Ich obecność pomaga lekarzowi być przygotowanym na każdą, nawet niespodziewaną sytuacje w gabinecie. 


Dodatkowe pozycje


W czasie niektórych badań lub zabiegów, może być wymagane uzyskanie pozycji Trendelenburga lub anty-Trendelenburga, czy pozycji leżącej. Przed zakupem należy koniecznie upewnieć się, czy wybrany model oferuje wszystkie pozycje, jakich będziemy potrzebować w gabinecie.


Choć wybór właściwego fotela do gabinetu ginekologicznego jest trudny, właściwa decyzja przyniesie wymierne korzyści przez długie lata. Dlatego dobrym pomysłem będzie skonsultowanie się z innymi lekarzami, którzy już posiadają swoje egzemplarze. Ich uwagi mogą z pewnością pomóc w dokonaniu właściwego wyboru. Z pewnościa zwrócą uwagę na elementy i szczegóły, których sami byśmy nie zauważyli.