blizny_po_oparzeniach_admed

Blizny powstają na skutek przerwania ciągłości skóry a także w wyniku nieprawidłowego gojenia się rany. Często spotykanymi bliznami SA te powstałe po oparzeniach. Niestety rany takie nie goją się łatwo, w związku z czym skóra w miejscu oparzenia może przybrać nieestetyczny wygląd. Poparzenia mogą powstać po kontakcie z gorącą wodą, chemikaliami, prądem czy słońcem.

 

Rodzaje blizn powstałych po oparzeniach

Oparzenia, które powstają na skórze mogą mieć różną postać, w zależności od intensywności działania jak również czasu przez jaki skóra była wyeksponowana na działanie źródła oparzenia. W związku z tym oparzenia kategoryzuje się za pomocą trzy stopniowej skali.

  • Oparzenia 1 stopnia – powstałe po tego rodzaju oparzeniu rany zazwyczaj nie pozostawiają po sobie blizn, gdyż uszkodzeniu ulega jedynie naskórek, taka rana goi się szybko, objawami są ból, pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk oraz mocny świąd. Rana goi się kilka dni, do tygodnia.
  • Oparzenia 2 stopnia obejmują naskórek oraz skórę właściwą. Często poza bólem i zaczerwienieniem pojawiają się pęcherze. Rana goi się znacznie dłużej niż po oparzeniu 1 stopnia, bo około 3 tygodni i może pozostawić po sobie bliznę.
  • Oparzenia 3 stopnia obejmują poza naskórkiem i skórą właściwą także kości i ścięgna a także zakończenia nerwowe skóry. Powodują ogromny ból i goją się bardzo długo. Nierzadko wymagany jest przeszczep skóry w miejscu oparzeń. Po ranach pozostają blizny.

 

Jak wyglądają blizny po oparzeniach?

Blizny po oparzeniach mogą przyjmować różne postacie:

  • Bliznowce tworzące błyszczące guzki;
  • Blizny przerostowe są pogrubiałe, uniesione ponad poziom skóry, czerwone lub fioletowe. Z czasem mogą samoistnie zanikać, bądź odwrotnie – nadal się rozrastać;
  • Blizny przykurczowe ograniczają ruchy poprzez ściąganie skóry, ścięgien i mięśni.

 

Jak pielęgnować blizny po oparzeniu?

Pielęgnację i leczenie blizn po oparzeniu należy rozpocząć jak najwcześniej, zaraz po zagojeniu się rany. Bardzo ważne w leczeniu blizn po oparzeniu jest ich regularne nawilżanie a także natłuszczanie, co zapobiega swędzeniu który jest charakterystyczny dla tego rodzaju blizn. Nawilżający specyfik najlepiej wmasowywać w bliznę kilka razy dziennie.

W trakcie ekspozycji poparzonej skóry na słońce, należy zawsze stosować krem z wysokim filtrem, co zapobiegnie przebarwianiu się blizny.

Podstawowym elementem pielęgnacji blizn powstałych po oparzeniu jest stosowanie specjalistycznych preparatów. Najlepiej sprawdzają się preparaty zawierające silikon co potwierdza praktyka i wiele badań naukowych. Środki zawierające w składzie silikon prowadzą do stopniowego poprawiania się wyglądu blizny. Dostępne na rynku są zarówno żele jak i plastry zawierające silikon.

Warto pamiętać, że leczenie blizn jest procesem długotrwałym a więc wymagającym od nas cierpliwości i konsekwentnej pielęgnacji blizny. Każda blizna jest inna więc długośc leczenia to sprawa bardzo indywidualna.