Diagnoza - polip - co oznacza?
Choć występowanie polipów jest stostunkowo powszechnym zjawiskiem, u wielu ludzi budzi ono niepokój. Diagnoza - polip - bardzo często kojarzy się z nowotworem. Choć mogą one prowadzić do wystąpienia nowotworów, nie zawsze tak jest a co za tym idzie nie należy przesadnie obawiać się po usłyszeniu słowa polip w gabinecie lekarskim. Należy przeprowadzić dodatkowe badania, które pozwolą wybrać i wprowadzić odpowiednią drogę leczenia. Przyjrzyjmy się bliżej tym małym strukturom występującym w różnych częściach ludzkiego organizmu.


Czym jest polip

Polip (łac. polypus) to miękka, guzowata struktura która swoim kształtem przypomina nieco maczugę. Wąską "nóżką" jest przytwierdzony do podłoża na którym wyrasta i rozszerza się ku górze. Uwypukla się powyżej poziomu błony śluzowej. Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje polipów, ze względu na ich kształt - uszypułowane  - z bardzo wąską nóżką, i szeroką główką - typowe "maczugi" oraz nieuszypułowane (siedzące) - o znacznie szerszej podstawie.  Najczęściej, polipy są zmianami łagodnymi, ale czasami może w nich dojść do rozwoju nowotworu, nawet złośliwego. 


Gdzie występują polipy

Najczęściej możemy mieć do czynienia z polipami jelita grubego. które rozwijają się na błonie śluzowej jelita. Mogą różnić się wielkością i kształtem, a także mogą być pojedyncze lub występować w grupach. Mogą one pojawiać się nawet u 20% populacji, co czyni je wyjątkowo popularnymi. Dlatego istotna jest profilaktyka i przeprowadzanie kontrolnej kolonoskopii, ponieważ wczesne wykrycie polipów może pozwolić na ich usunięcie przed ewentualną transformacją nowotworową. Szczególnym wskazaniem do usuwania polipów jest ich wielkość (pow. 2cm), duża liczebność czy kosmkowa budowa polipa. 

Innymi miejscami, w których często wykrywa się polipy są jama nosowa i zatoki przynosowe, w których to rozwijające się polipy przypominają krople lub winogrona. Mimo, że nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia życia, znacząco mogą je utrudniać. Nie tylko utrudniają oddychanie, ale mogą też powodować zaburzenia węchu i smaku. Do najczęściej wymienianych objawów przy występowaniu polipów nosowych wymienia się niedrożność nosa, ból wnętrza jamy nosowej, częste kichanie, mowę nosową ale też charapanie, bezdech senny czy zwiększoną szerokość nosa. 

Polipy mogą również występować w żołądku,  szyjce macicy,  jamie  macicy,  pęcherzu  moczowym,  pęcherzyku  żółciowym,  ale  też  kanale  słuchowym,  czy  strunach  głosowych.


Usuwanie polipów


W zależności od miejsca występowania, polipy usuwa się różnymi metodami. W przypadku polipów jelita, często można je usunąć w czasie kolonoskopii, za pomocą specjalnych kleszczyków. Podobnie w przypadku polipów macicy, już przy histerskopii można usunąć polip. Pozwala to uniknąć konieczności przeprowadzania zabiegów operacyjnych, jednak w niektórych przypadkach mogą one być nieuniknione. 

Procedura usuwania polipów z nosa, polega na wycięciu polipów w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Polipektomia odbywa się przez jamy nosa, z wykorzystaniem specjalnych pętli i kleszczy. Po usunięciu polipów, do jam nosa zakłada się opatrunki tamujące krwanienie. Zabieg jest przeprowadzany w formie chirurgii jednego dnia i sam w sobie trwa ok. 30-60 minut. W przypadku wystąpienia zapalenia stosuje się antybiotykoterapię. 

Chciałoby się rzec - lepiej zapobiegać niż leczyć. I tak jest w istocie. Warto zadbać o właściwą dietę, z dużą ilością warzyw i owoców oraz zmiejszoną podażą mięsa (zwłaszcza czerwonego) aby w ten sposób niejako pilnować higieny jelit. Choć nie ma jednoznacznie skutecznych metod na zapobiegnięcie powstawaniu polipów nosa,  zdecydowanie warto zadbać o właściwą czystość i wilgotność powietrza.