pieczenie_w_klatce_piersiowej_admed

Pieczenie w klatce piersiowej zazwyczaj kojarzy się z problemami kardiologicznymi i wzbudza u pacjentów lęk a nawet panikę. Nie zawsze jednak pieczenie w klatce piersiowej oznacza zawał serca, często występują inne przyczyny.

Jakie mogą być przyczyny pieczenia w klatce piersiowej?

Pieczenie w klatce piersiowej może mieć kilka różnych przyczyni aby być pewnym co nam dolega, należy udać się do lekarza, który przeprowadzi diagnostykę w tym kierunku, wykluczając bądź potwierdzając choroby serca.

Zgaga

Może być przyczyną odczuwania pieczenia w klatce piersiowej. Przełyk, znajdujący się na wysokości klatki piersiowej, w przypadku występowania zgagi nie domyka się, co powoduje uszkodzenia śluzówki przez kwas żołądkowy, który przedostaje się tam w nadmiernych ilościach. To właśnie uszkodzenie przełyku powoduje uczucie pieczenia przełyku, które my możemy odczuwać jako pieczenie w klatce piersiowej. Na uszkodzenie zwieracza przełyku wpływa wiele czynników, takich jak:

  • nadmierne spożywanie niektórych produktów, takich jak czekolada, alkohol, tłuste dania, kawa, częste spożywanie pikantnych potraw czy cytrusów a nawet sosów pomidorowych;
  • nadwaga;
  • częste treningi siłowe (podnoszenie dużych ciężarów);
  • ciąża;
  • cukrzyca i inne choroby, w tym autoimmunologiczne.


Zgaga jest mylona z zawałem serca, ponieważ pieczenie dotyczy obszaru klatki piersiowej ale czasem rozchodzi się do gardła czy łopatek. Zgaga pojawia się około 60 minut po posiłku, nasila się podczas leżenia i schylania a także oddawania stolca. Złagodzić zgagę można pijąc wodę czy przebywając w pozycji stojącej. Pomimo, że zgaga nie zagraża życiu w tak bezpośredni sposób jak zawał serca, także nie powinna być lekceważona, gdyż nie leczona może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Nerwica

Długotrwały stres i ciągłe narażenie na napięcie nerwowe, może doprowadzić do rozwoju nerwicy. Nerwica bardzo często objawia się kłuciami w oleicach serca, zawrotami głowy, drętwieniem kończyn czy permanentnym zmęczeniem. Często objawy nerwicy do złudzenia przypominają atak serca, co dodatkowo potęguje lęk i koło się zamyka. Najczęsciej tego typu objawy występują u osób cierpiących na nerwicę hipochondryczną, która przejawia się nadmiernym lękiem o swoje zdrowie. Każdy najmniejszy objaw jest interpretowany jako ciężka choroba, a w przypadku występowania pieczenia czy bólu w klatce piersiowej, chory jest pewien że przezywa zawał serca.

Płuca

Pieczenie w klatce piersiowej może się pojawić w trakcie infekcji lub jako jej powikłanie. Kaszel, który się długo utrzymuje może być dodatkowym sygnałem, że nasze płuca chorują. Może to być zapalenie płuc czy ropień płucny. Czasami pieczenie w klatce piersiowej może być objawem występowania astmy oskrzelowej, Lekarz diagnozujący chorobę zazwyczaj kieruje pacjenta na RTG płuc, spirometrię czy bronchoskopii.

Bieganie

Gdy biegamy jesienią lub zimą, gdy na zewnątrz temperatury są niskie, często możemy odczuwać pieczenie w klatce piersiowej. Dzieje się tak dlatego, że często biegnąc, oddychamy przez usta. W trakcie oddychania przez nos powietrze jest ogrzewane, zanim trafi do płuc. W przypadku gdy biegniemy, mamy przyspieszony oddech i dodatkowo oddychamy przez usta co sprawia, że możemy odczuwać nieprzyjemne pieczenie w klatce piersiowej. Czasami u biegaczy, którzy nie wykonują rozgrzewki, może pojawić się astma wysiłkowa, która ustępuje po około 30 minutach od zakończenia treningu.