Co to jest autoklaw?
Autoklaw jest to urządzenie ciśnieniowo-parowe, które bardzo wysoką temperaturą oraz nasyconą parą wodną oddziałuje na przedmioty, narzędzia, które poddawane są procesowi sterylizacji. Autoklaw jest hermetyczną komorą, posiada mechanizm odpowiedzialny za podwyższanie temperatury wody do osiągnięcia wrzenia. Tym samym zwiększane jest ciśnienie oraz wytworzona zostaje para wodna. Właśnie w takich warunkach ma miejsce wnikanie bardzo gorącej pary w głąb narzędzi oraz przedmiotów poddawanych procesowi sterylizacji. Zostają one wyjałowione czyli pozbawione mikroorganizmów. Zadaniem autoklawy jest zagwarantowanie bezpieczeństwa, ochrony zdrowia oraz życia zarówno personelu medycznego jak i pracowników zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, a także pacjentów i klientów wymienionych zakładów.
Korzystanie z autoklawu
W pierwszej kolejności należy narzędzia czy przedmioty, które mają zostać poddane procesowi sterylizacji, oczyścić, zdezynfekować oraz wysuszyć. Do autoklawu można wkładać tylko i wyłącznie suche narzędzia oraz akcesoria. Przedmioty te pakujemy w pakiety, używając odpowiednich torebek czy rękawów, które przeznaczone są do sterylizacji parowej. Jeśli użyjesz rękawa to zaleca się również skorzystać ze zgrzewarki do zamknięcia pakietów.
Pakiety narzędzi w autoklawie – jak ułożyć?
Jeśli mamy już spakowanie pakiety to układamy je na tackach autoklawu. Mogą być one układane jeden na drugim, nie ma co do tego przeciwskazań. Plusem jest fakt, że zaoszczędzimy tym sposobem sporo miejsca. Należy jednak pamiętać aby pakiety układać stosując zasadę folia do foli, a także papier do papieru.
Po zakończonej sterylizacji należy zwrócić uwagę na paski, które znajdują się zarówno na torebkach jak i rękawach. Zmieniają one kolor co świadczy o prawidłowo przeprowadzonym procesie.
Testy do autoklawu
Dodatkowo na górnej jak i na dolnej półce autoklawu oraz w pakietach należy umieścić test. Zmiana kolory tych testów również świadczy o prawidłowym przebiegu procesu sterylizacji.
Sterylizacja właściwa
Następnie należy wybrać odpowiedni program w autoklawie. Różnią się one głównie czasem trwania. W przypadku narzędzi gładki, które nie posiadają żłobień, można skorzystać z krótszego programu.
Koniec procesu sterylizacji
Po zakończonym programie, należy pakiety kolejno wyjąć z autoklawy i pozostawić do wystygnięcia. Trzeba pamiętać, że komora jest nadal nagrzana do bardzo wysokiej temperatury, tacki również mogą być gorące. W celu uniknięcia poparzeń można wykorzystać specjalne szczypce lub uchwyty.
Jakie narzędzia do autoklawu?
Jak już wiemy w autoklawie narzędzia zostają wysterylizowane. Wszystkie narzędzia mogą mieć kontakt zarówno z przerwaną tkanką, płynami ustrojowymi takimi jak krew, ślina, czy ropa, koniecznie muszą zostać poddane temu procesowi. Możemy więc zdefiniować, że wszystkiego narzędzia, która bezwzględnie należy umieścić w autoklawie to takie wielokrotnego użytku np. w gabinetach kosmetycznych, fryzjerskich oraz medycznych czy salonach tatuaży, pearcingu oraz w laboratoriach.
Klasy autoklawu
Klasa autoklawy decyduje o tym jakie narzędzia mogą zostać w nim umieszczone. Świadczą one o stopniu zaawansowania autoklawu. Poniżej informacja jakie narzędzia do jakich klas:
- klasa N jest najniższą klasą, dedykowana jest do narzędzi prostych i gładkich, w opakowaniach;
- klasa S to średnia klasa, przeznaczona do narzędzi prostych oraz takich o porowatej powierzchni;
- klasa B to najwyższa klasa, autoklawy tej klasy nazywane są medycznymi, można w nich sterylizować wszystkie narzędzia, proste, porowate oraz o zróżnicowane budowie, opakowane oraz nieopakowane.
Najpopularniejsze narzędzia poddawane sterylizacji
Najczęściej sterylizowane są narzędzia z czterech grup:
- lite czyli gładkie, nieporowate takie jak skalpel, nożyczki, cążki oraz pęsety;
- chropowate, porowate takie jak końcówki do mikrodermabrazji czy pilniki;
- bawełniane- ręczniki;
- plastikowe oraz gumowe jak szczotki.
Archiwizacja procesów sterylizacji
Po zakończeniu procesu sterylizacji w autoklawie, konieczna jest archiwizacja jego wyników. Pakiety należy odpowiednio oznaczyć numerem sterylizacji. Na tą chwilę dostępne są autoklawy z drukarką, usprawnia to cały proces archiwizacji.
Autoklaw z drukarką - szybka archiwizacja
Autoklaw wyposażony w drukarkę daje możliwość wydruku dokumentów z takimi informacjami jak:
- rodzaju programu do sterylizacji,
- datę kiedy został przeprowadzony proces,
- temperaturę
- poziom ciśnienia itp.
Rola autoklawy z drukarką
Autoklaw wyposażony w drukarkę gwarantuje bardzo wygodny oraz szybko udokumentować spełnienie wymogów sterylizacji. Wydruk należy odpowiedni zarchiwizować w dokumentacji lub zeskanować w celu zachowania trwałości. Bardziej nowoczesną wersja jest autoklaw mający funkcje przenoszenia szczegółów zachodzących procesów na dysk lub pendrive czy płytę CD. Pamiętajmy iż obowiązek archiwizacji to do 10 lat.
Mycie autoklawy
Przyjęto, że mniej więcej po 100 cyklach należałoby umyć autoklaw oraz dokładnie oczyścić jego komorę sterylizacyjną. W komorze zbierają się pozostałości, które osadzają się głównie na dnie komory.
Czyszczenie komory autoklawu krok po kroku:
- Wyłącz urządzenie, upewni się że nie jest już gorące. Usuń wszystkie przedmioty z wnętrza komory, również kosze i tacki itp.
- Naszykuj miękką szmatkę albo gąbkę i wodę demineralizowaną.
- Czyść cała powierzchnie komory, szczególnie dno, brzegi, ściany oraz drzwi. Zwróć uwagę na uszczelkę i zagłębienia na niej.
- Do mycia nie używaj detergentów.
Zbiornik na wodę - czyszczenie
Kolejny etap to umycie zbiornika z wodą. Kolejno:
- Należy opróżnić zbiornik, używając do tego węża.
- Naszykuj miękką szmatkę oraz papier bardzo chłonny.
- Wytrzyj osady oraz pozostałe zanieczyszczenia znajdujące się na ściankach oraz dni zbiornika.
- Wyjmij filtr i go wyczyść pod strumieniem wody.
- Załóż filtr i napełnij zbiornik wodą.
Validate your login